Loading...

İptal/İade

İptal

Ürününüz henüz satıcı tarafından HYPIECE Orijinallik ve Kalite Kontrol Merkezi’ne gönderilmek üzere kargoya verilmediyse sitemiz üzerinden siparişinize ilişkin iptal talebinde bulunabilirsiniz. Ürününüzün kargoya verilmiş olma ihtimali nedeniyle satıcının iptal talebini reddetme hakkı olduğunu unutmamalısınız.

“1-3” iş günü içerisinde ürününüz hala Merkezimize gönderilmediyse siparişiniz otomatik olarak iptal edilecektir.

Ödeme iadeleriniz “1-5” iş günü içerisinde işlem yapmış olduğunuz karta gönderilecektir. Ancak siparişin otomatik olarak değil de tarafınızca yapılacak işlem doğrultusunda iptal edildiği hallerde “Hizmet ve Güvence Bedeli”nin geri ödenmeyeceğini unutmamalısınız.

 

İade

Ürünü beğenmediyseniz veya ürünün bedeni olmadıysa HYPIECE’in “aracı hizmet sağlayıcı” sıfatı nedeniyle iade işlemini maalesef gerçekleştiremiyoruz. Detaylı bilgi için sitedeki Üyelik Sözleşmesi’ni ve Mesafeli Satış Sözleşmesi’ni inceleyebilirsiniz.

Ürün ilandaki niteliklere uygun kalitede değilse, ilanda yer almayan bir hasar içeriyorsa veya ürünün orijinal olmadığını düşünüyorsanız ürünün teslim günü dahil olmak üzere 1-3 iş günü içerisinde HYPIECE’e iade talebinde bulunabilirsiniz.

Talebinizin onaylanması ve devamında ürünün Orijinallik ve Kalite Kontrol Merkezi’ne ulaşmasını takip eden 1-5 iş günü içerisinde iade talebiniz değerlendirilecek ve iade koşulları oluşmuşsa ödeme iadeniz işlem yapmış olduğunuz karta gönderilecektir.